«Важливо розуміти, звідки приходить небезпека»: Юлія Балашевська про необхідність інформування людей про радіаційну безпеку

«Важливо розуміти, звідки приходить небезпека»: Юлія Балашевська про необхідність інформування людей про радіаційну безпеку

Після розпаду Радянського Союзу в Україні забутими або покинутими виявились джерела радіації, які  використовувались у медицині чи  на промислових підприємствах. Кількість джерел  невідома,  але  вони продовжують бути небезпечними для життя та здоров'я людей. Ба більше, будь-яке придбане  джерело радіаційного випромінювання може закінчитись для покупця позбавленням волі.

З начальником відділу аварійної готовності та радіаційного моніторингу ДНТЦ ЯРБ Юлією Балашевською ми обговорили, що таке радіаційна безпека і чому  мешканцям Дніпропетрвщини  необхідна інформаційна кампанія щодо радіаційної обізнаності. Інтерв'ю   проведено з експертом в рамках проекту «КРОК до безпеки».

- Радіаційна безпека - одна з головних задач ДНТЦ ЯРБ. Оцініть її рівень сьогодні?

- Головним завданням ДНТЦ ЯРБ  є технічна підтримка органу  державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки. Радіаційна безпека - це такий стан об'єктів з радіаційними  чи ядерними технологіями,  за якого  виключено будь-яке  невиправдане опромінення людини, забруднення навколишнього середовища і т.д. Тобто, за радіаційну безпеку відповідає той, хто оперує цими технологіями. Ми допомагаємо здійснювати і забезпечувати науково-аналітичну складову державного нагляду. Якщо говорити про стан радіаційної безпеки України, то він офіційно оцінюється як задовільний. Стан  радіаційної  безпеки  України не приховується, все можна знайти в мережі на сайтах як Державного агентства з управління зоною відчуження, так і Центральної геофізичної обсерваторії, де вся інформація актуальна, постійно оновлюється.

- Чи є необхідність взагалі говорити про радіаційну безпеку із пересічними громадянами?

- Безумовно є. Якщо раніше люди хотіли щось дізнатися, але джерел інформації ніяких не було, їм потрібно було або шукати фахівців, або самим розбиратися в  цьому питанні. Зараз кожен вважає себе експертом і має свою власну думку з приводу радіаційного фону України. Але люди, за своєю  природою,  споживають краще ту інформацію, яка видається їм більш привабливою. Звичайно, для того, щоб правильно інтерпретувати інформацію, необхідно мати певний рівень базових знань. Тому, людина не завжди може розпізнати маніпуляцію, відрізнити правдиву інформацію від неправдивої. Небезпека того, що людина споживає неякісну інформацію, несе в собі нерозуміння загроз радіації. З одного боку,  лякає факт наявності АЕС, з іншого - вони їдуть на екскурсію до Чорнобиля; їм страшно купувати чорницю або гриби, але в той же час, вони роблять КТ. Важливо розуміти, звідки приходить небезпека. Для цього варто говорити з людьми.

- Які загрози радіації для людини?

- Основна небезпека випромінювання полягає в іонізації, в тому, що вона здатна руйнувати тканини. Страшно, коли людина за один раз отримує високу дозу опромінення, але ще страшніше, коли вона поступово, не знаючи про це, піддається опроміненню. Людина не помічає змін у своєму тілі, але ризик розвитку онкологічних хвороб зростає.

- ДІВ, про які зараз говорять в Дніпропетровській області в рамках проекту «КРОК до безпеки», це проблема тільки нашої області?

- Ця проблема - світова. Дніпропетровська область в цьому плані не є унікальною.

- Якщо ці ДІВ такі небезпечні, чому так довго тягнули з їх збором?

- Це не зовсім так. У нас є «Об'єднання «Радон» - підприємство, яке займається ліквідацією радіаційних аварій. Такі роботи виконуються постійно, але що змінилося? Дніпропетровська область стала пілотною в проекті інформування громадськості про подібну небезпеку, тому що на її території розташовано багато промислових об'єктів, на яких, теоретично, можуть знаходитися ДІВ.

- Яка кількість ДІВ вважається втраченими? Де з ними можна зустрітися?

- Не впевнена, що на питання про кількість втрачених ДІВ є відповідь. А ось виявити їх можна де завгодно. У Латинській Америці був випадок, коли зварювальник знайшов ДІВ, поклав в кишеню і після робочої зміни поїхав додому на автобусі, пліч-о-пліч з іншими людьми. Це реальна загроза, з якою кожен може зіткнутися.

- Як повинні діяти люди в разі виявлення джерела радіації?

- Якщо ви розумієте, що знайшли ДІВ, одразу потрібно відійти якомога далі і запам'ятати місце, де ДІВ виявили. Негайно викликати рятувальників і дочекатися їх прибуття. Не варто  брати, відкривати, підсвічувати або героїчно самому везти джерело радіації на ліквідацію.

- Які гарантії, що того, хто повідомив про виявлення, не змусять платити за ліквідацію джерела? За чий рахунок відбувається ліквідація?

- Гарантії 100-відсоткові. Ліквідація ДІВ не відбувається за кошти громадян. Людину, яка  знайшла ДІВ, не можуть притягнути до відповідальності або примусити платити за ліквідацію. Це не поширюється на власників подібних джерел. Хто володів ним - фахівці можуть встановити, адже всі джерела знаходяться в спеціальному державному регістрі. Є й історично втрачені джерела, їх власників як, суб'єктів господарювання вже може і не існувати. Тоді за утилізацію платять з бюджету.

Відео можна переглянути тут.

29.12.2020