У Дніпропетровській області збиратимуть джерела іонізуючого випромінювання.  8 міст  потрапили у пілотний проект!

У Дніпропетровській області збиратимуть джерела іонізуючого випромінювання. 8 міст потрапили у пілотний проект!

В інформаційній кампанії з радіаційної обізнаності «КРОК до безпеки», яка проходить у Дніпропетровській області вже протягом восьми місяців,  оголошено про початок нового етапу роботи із громадами та громадянами. На часі – збір небезпечних джерел іонізуючого випромінювання, які  опинилися за межами державного регулювання. Про це було повідомлено під час прес-конференції, яка відбулась сьогодні в онлайн.

               В ній брали участь Юлія Гонтарзаступник директора з координації філіалів та стратегічного розвитку Державного спеціалізованого підприємства «Об’єднання «Радон» та Олена Сальник – керівник проекту «КРОК до безпеки».

               Із 16 лютого по 19 березня у містах Дніпро, Верхньодніпровськ, Кам’янське, Марганець, Нікополь, Покров, Жовті Води та Кривий Ріг працюватиме мобільна радіологічна лабораторія від проекту «КРОК до безпеки». Вона базуватиметься у  визначених  місцевими органами влади місцях.  Час та локація базування  будуть  вказані на сторінці проекту krok.uatom.org  та  у соцмережі facebook.com/steptosafety.ua.

«Це логічне продовження нашого проекту, - заявила його керівниця  Олена Сальник. -  Ми багато  розповідали мешканцям  міст та сіл про шкоду володіння радіоактивними предметами та небезпеку контактів з ними. Тепер готові на практиці показати, як правильно позбуватися цих небезпечних речей. Наша лабораторія  споряджена сертифікованим  обладнанням. Спеціалісти, які в ній працюватимуть, можуть надати будь-яку інформаційну підтримку  громадянам, дати будь-які пояснення з приводу техногенної радіації. А ще провести необхідні дослідження території, предметів, майна, якщо є вмотивовані підозри про наявність радіоактивних предметів. Всі ці послуги і для громад і для громадян безкоштовні».

У разі виявлення радіоактивних  предметів  спеціалісти лабораторії  не вилучають і не утилізовують їх самостійно. Це компетенція  спеціальних служб, яким повідомляють про виявлення необлікованих джерел  встановленим  порядком, розписаним у постанові Уряду та згідно регіонального Плану дій.  Всі роботи з вилучення, перевезення та захоронення  в  компетенції Державного спеціалізованого підприємства «Об’єднання «Радон» і його Дніпровської філії.

«Реалізація наступного етапу проекту – важливий крок щодо створення радіаційно безпечного середовища як для людини так і для навколишнього середовища. Адже, проінформована людина на цьому етапі зможе звернутися до виконавців проекту, щоб відповідні служби змогли приїхати та перевірити будь-який підозрілий предмет.  Варто пам’ятати, що будь-яка взаємодія не фахівців з джерелами іонізуючого випромінювання, а тим більше спроби  їх розібрати - призводить до локальних радіаційних аварій. Краще безпечно і правильно позбутися таких джерел, повідомивши відповідні служби» - зазначила заступниця директора з координації філіалів та стратегічного розвитку підприємства ДСП  «Об’єднання «Радон» Юлія Гонтар.

               Фахівці  «Об’єднання «Радон»  володіють  сучасними технологіями для ліквідації локальних радіаційних аварій та для надійного і безпечного захоронення виявлених радіоактивних джерел. 

Учасники конференції  висловили сподівання, що  громадяни і громади скористаються  нагодою позбутися у законний спосіб небезпечних радіоактивних предметів. Адже добровільне повідомлення про їх наявність не карається законом.  

Довідка: Чорнобильський інститут досліджень і розвитку – це вітчизняний експертно-аналітичний центр, який займається впровадженням  власних та  партнерських науково-технічних досліджень у сфері поводження з радіоактивними матеріалами, захистом навколишнього середовища та подолання наслідків  радіаційних аварій. Інститут створює та реалізовує інформаційні, освітні та науково-дослідні програми у сфері радіології та радіаційної безпеки.  У 2017 році інститут  залучено як виконавця проекту «Робота з громадськістю та інформаційна кампанія про Програму амністії джерел іонізуючого випромінювання», котрий здійснюється на виконання  угод  між Україною та США  в сфері ядерної безпеки та програм контролю за  нерозповсюдженням ядерної зброї і запобіганню ядерному тероризму. 

«КРОК до Безпеки» - кампанія з радіаційної обізнаності та контролю над нерозповсюдженням радіоактивних матеріалів, зокрема покинутих джерел іонізуючого випромінювання. Основна мета кампанії – підвищити рівень обізнаності населення щодо правил радіаційної безпеки, а також заохотити громадян повідомляти державні органи про виявлені та/або утримувані джерела іонізуючого випромінювання, підвищуючи тим самим рівень безпеки життєдіяльності.


04.02.2021