Запобігання розповсюдженню ядерних матеріалів

Запобігання розповсюдженню ядерних матеріалів

З метою зменшення кількості покинутих радіоактивних джерел, мінімізації терористичних загроз, а також загроз життю та здоров'ю громадян за підтримки Уряду Сполучених Штатів Америки був започаткований проект «Амністія джерел іонізуючого випромінювання».
 
Цей проект реалізовується на основі міждержавної Угоди між Україною та Сполученими Штатами Америки, а також на основі угоди між Міністерством палива та енергетики України та Міністерством оборони Сполучених Штатів Америки. Безпечне перевезення, контроль і належне поводження з радіоактивними джерелами на території України відповідає інтересам як України, так і Сполучених Штатів Америки.Початку активної фази проекту передувала велика законодавча робота, пов'язана з декриміналізацією відповідних статей Кримінального кодексу України. В рамках імплементації проектів транспортної безпеки та інших заходів Окріджської національної лабораторії, яка надає підтримку Державному департаменту США, 1 травня 2017 року було підписано рамкову контрактну угоду між Чорнобильським інститутом досліджень і розвитку та UT-Battelle LLC, яка є керуючою компанією Окріджської національної лабораторії, США (Oak Ridge National Laboratory, USA) про виконання програми амністії покинутих радіоактивних джерел. Суть програми полягає в інформуванні громадськості про звільнення від кримінальної відповідальності за добровільне повернення громадянами радіоактивних джерел. Виконання програми стає можливим завдяки змінам, внесеним до Кримінального кодексу України в 2016 р. Програма амністії покинутих радіоактивних джерел допоможе уряду України знизити кількість покинутих джерел шляхом уможливлення, заохочення і надання допомоги в їх поверненні. Також програма має спростувати уявлення про існування попиту на незаконні радіоактивні матеріали.
 
Програма амністії складається з двох частин.
  • По-перше, буде проведено кампанію з інформування громадськості про програму і спростування уявлення щодо цінності таких матеріалів і можливості отримання прибутку від їх незаконного продажу.
  • По-друге, в межах програми передбачено збирання та захищене зберігання використаних або покинутих джерел, про які повідомить населення.
 
Пілотний проект з інформування громадськості щодо амністії покинутих радіоактивних джерел та їх збору планується завершити протягом двох років у Дніпропетровській області.Партнерами Чорнобильського інституту досліджень і розвитку в реалізації проекту є Державний науково-технічний центр ядерної і радіаційної безпеки, Інститут геохімії Національної академії наук та НТ-Інжиніринг.

25.02.2020