
Інформаційна кампанія «КРОК до Безпеки» стартувала у пілотній Дніпропетровській області
15.06.2020 у ІА «Мост-Днепр» відбулась прес-конференція, присвячена старту інформаційної кампанії для громадськості «КРОК до безпеки», яка розпочата в рамках Проекту.
Замовник проекту – Державний департамент США через Окріджську Національну лабораторію.
Бенефіціар проекту від України – Державне агентство з управління зоною відчуження.
Виконавець проекту – ГС Чорнобильський інститут досліджень і розвитку.
У конференції брали участь:
Сергій Калашник, Голова Державного агентства з управління Зоною відчуження
Сергій Березань, директор департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації
Віктор Свідерський, директор Дніпровської міжобласної філії ДСП «Об’єднання «Радон»
Сергій Остроух, заступник начальника управління – начальник відділу захисту населення і територій
Олена Сальник, керівник проекту «КРОК до безпеки» ГС «Чорнобильський інститут досліджень і розвитку».
Інформаційна кампанія з радіаційної обізнаності та контролю «КРОК до безпеки» стала можливою завдяки підтримці Уряду Сполучених Штатів. Дніпропетровщину обрано як найбільш промислово розвинений регіон країни. Джерела іонізуючого випромінювання – це прилади та пристрої з радіаційними компонентами. Вони використовуються у більшості промислових технологічних процесів на виробництві, в науці, медицині.
На початку 90-х років система контролю за небезпечними пристроями зазнала краху, і тисячі приладів та пристроїв зникли, опинилися на звалищах, у металобрухті, в підвалах покинутих цехів, розповзлися гаражами та приватними помешканнями громадян. Знаходячись поза межами контролю держави радіоактивні джерела несуть серйозну загрозу ядерній безпеці, життю та здоров’ю людей.
«Щиро дякую за технічну підтримку з боку Уряду США для України на шляху до створення радіаційно безпечного навколишнього середовища. «Покинуті» джерела іонізуючого випромінювання становлять потенційну загрозу як для людини, так і для природи. Якщо громадяни будуть проінформовані, то зможуть убезпечити себе, а також знатимуть, куди потрібно звертатися, у разі виявлення таких джерел» - заявив Сергій Калашник – Голова ДАЗВ.
«Треба розуміти, що якась частина «історично втрачених» джерел десь лежить. І ті, хто ними володіє, можуть навіть не здогадуватись, що то за прилад. А дехто, можливо і знає, та боїться повідомити. Тому ця кампанія не лише про джерела іонізуючого випромінювання в Дніпропетровській області. Вона про формування середовища, в якому відповідально ставляться до поводження з радіоактивними компонентами. Так ми підвищуємо ядерну безпеку в регіоні.» - зауважив Сергій Березань, директор департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації.
«Будь-яка взаємодія не фахівців з джерелами іонізуючого випромінювання, а тим більше спроби їх розібрати - призводить до локальних радіаційних аварій. Адже в пристроях знаходяться матеріали різної потужності з альфа, бета, гамма та нейтронним випромінюванням. Нам потім доводиться ліквідовувати витоки техногенної радіації, проводити складні дослідження і витрачати гроші на захоронення не лише самого джерела, але й предметів та майна, які забруднені радіаційно. Тому краще безпечно і правильно позбутися таких джерел, повідомивши спеціалістів. Тим більше, що кримінальну відповідальність в разі добровільного повідомлення про знаходження ДІВ скасовано.» - заявив директор Дніпровського міжобласного спецкомбінату Державного спеціалізованого підприємства «Об’єднання «Радон» Віктор Свідерський.
«Наша мета – дати прості відповіді на складні питання і показати громадянам та всім, хто задіяний у системі контролю та поводження із РАВ та ДІВ алгоритм дій. Наша кампанія стосуватиметься усіх, від дітей та підлітків – до керівників служб та відомств. Для цього ми підготувати унікальний інформаційно-роз’яснювальний контент, який допоможе зрозуміти необхідність бути свідомими і засвоїти прості правила поведінки у випадку контактів з ДІВ. І це точно допоможе зберегти життя та здоров’я, які є найвищою цінністю для кожної людини» - сказала Олена Сальник – керівник проекту «Робота з громадськістю та інформаційна кампанія про Програму амністії покинутих джерел іонізуючого випромінювання».
Інформаційна кампанія у Дніпропетровській області триватиме до травня 2021 року. А закінчиться вона програмою пілотного збору джерел іонізуючого випромінювання.
16.06.2020