Джерела іонізуючого випромінювання поза регулюючим контролем.  Як стимулювати збір ДІВ та підвищити радіаційну безпеку

Джерела іонізуючого випромінювання поза регулюючим контролем. Як стимулювати збір ДІВ та підвищити радіаційну безпеку

18 вересня 2020р. відбувся  круглий стіл «Джерела іонізуючого випромінювання  поза регулюючим контролем.  Як стимулювати збір ДІВ та підвищити радіаційну безпеку в регіоні», організований ГС «Чорнобильський інститут досліджень і розвитку»   в рамках інформаційної кампанії «КРОК до безпеки».

Захід  об’єднав фахівців  Державного агентства з управління зоною відчуження, Державного науково-технічного центру ядерної та радіаційної безпеки, Державної інспекції ядерного регулювання та спеціалізованого підприємства «Об’єднання «Радон», представників  Дніпропетровської обласної адміністрації і облради,  уповноважених  від головних  управлінь  національної Поліції і ДСНС, керівників місцевих органів влади, експертів у галузі радіаційної безпеки, екологів. Це перше спільне зібрання  всіх, хто задіяний, причетний чи зацікавлений у реалізації пілотного проекту та інформаційної кампанії  з  радіаційної безпеки у Дніпропетровській області.   Сьогодні радіаційна безпека – це  нагальна  суспільна потреба.  Кількість обладнання та пристроїв із радіоактивними компонентами  постійно збільшується.  При правильному і професійному використанні  воно не складає загрози довкіллю та людям.

Нам варто пам’ятати, що  джерела іонізуючого випромінювання, які опинялися поза регулюючим контролем, призводили до трагедій. Через власну необачність, необережність та невігластво, люди, які контактували із покинутими ДІВ, або загинули, або отримали серйозні дози опромінення. Також, нерідко наражали на небезпеку своїх близьких та сторонніх людей, котрі взагалі не підозрювали, що зазнають опромінення.  Інциденти з ДІВ призводили до погіршення якості життя,  економічних втрат, не кажучи вже про психологічні проблеми та соціальну напругу, збитки від яких важко оцінити. Тому, про радіаційну безпеку потрібно говорити  і  навчати людей бути пильними та  відповідальними» –  зауважила Юлія Балашевська, начальник відділу аварійної готовності та радіаційного моніторингу ДНТЦ ЯРБ.

«Радіоактивні предмети, навіть якщо не становлять пряму загрозу людям, але перебувають поза межами державного контролю,  все одно залишають слід. Адже вони  поширюють забруднення через воду, повітря, потрапляють  у рослини, а звідти,  через  харчові ланцюги,  до людей. І так зростає радіаційне  навантаження на  довкілля»,- зазначає Валентина Чорна, професор, завідуюча кафедрою  екології  Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету.

На круглому столі доповідалися  питання  контролю за  використанням джерел іонізуючого випромінювання, їх  зберігання та утилізація спеціалістами «Об’єднання «Радон».  Відбувся  обмін  досвідом взаємодії рятувальних та спеціальних служб у  випадку виявлення не облікованих  ДІВ.

«Наша  мета  - стимулювати суспільну дискусію, шукати шляхи вирішення серйозної безпекової проблеми для густонаселеного і промислово-розвиненого регіону. Ми розпочали кампанію у червні і активно комунікуємо із  громадою області через ЗМІ та соцмережі. Нас підтримало керівництво області.  Але  дуже  важливо налагодити дієву співпрацю в рамках проекту і з місцевими органами влади, експертами, екологами.  І це зібрання дозволило  підняти  проблему радіаційної безпеки  на  вищий рівень  взаємодії та співпраці» ,- заявила керівник проекту «КРОК до безпеки» Олена Сальник.

Довідка: Чорнобильський інститут досліджень і розвитку – це вітчизняний експертно-аналітичний центр, який займається впровадженням  власних та  партнерських науково-технічних досліджень, які стосуються поводження з радіоактивними матеріалами, захистом навколишнього середовища та подолання наслідків  радіаційних аварій. Інститут створює та реалізовує інформаційні, освітні та науково-дослідні програми у сфері радіології та радіаційної безпеки.  У 2017 році інститут було залучено як виконавця проекту «Робота з громадськістю та інформаційна кампанія про Програму амністії джерел іонізуючого випромінювання», котрий здійснюється на виконання  угод  між Україною та США  в сфері ядерної безпеки та програм контролю за  нерозповсюдженням ядерної зброї і запобіганню ядерному тероризму. 

«КРОК до безпеки» - кампанія з радіаційної обізнаності та контролю над нерозповсюдженням радіоактивних матеріалів, зокрема покинутих джерел іонізуючого випромінювання. Основна мета кампанії – підвищити рівень обізнаності населення щодо правил радіаційної безпеки, а також заохотити громадян повідомляти державні органи про виявлені та/або утримувані джерела іонізуючого випромінювання, підвищуючи тим самим рівень безпеки життєдіяльності.


21.09.2020